Product Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Pile Content | 100% Wool |
| Construction | Loop |
| Width | 4m & 5m |
| Pile Weight | 1300g/m² |
| Backing | Fleece |
| TOG Rating | 1.82 |
| Suitability | Heavy Domestic |
| Pattern Repeat | 6.3cm |
| Moth Resistant | Yes |



The Hugh Mackay Deco Two Tone carpet range combines timeless style with modern durability, making it a versatile choice for a variety of interiors. Made from 100% wool, this loop pile carpet features a subtle 6.3cm two-tone stripe design, bringing a refined and elegant finish to any space.
| Specification | Details |
|---|---|
| Pile Content | 100% Wool |
| Construction | Loop |
| Width | 4m & 5m |
| Pile Weight | 1300g/m² |
| Backing | Fleece |
| TOG Rating | 1.82 |
| Suitability | Heavy Domestic |
| Pattern Repeat | 6.3cm |
| Moth Resistant | Yes |
Full details for delivery can be found on our dedicated delivery page.
All orders over £250 qualify for free delivery. Orders under £250 will have a £30 delivery charge.
Click and collect is available for free during checkout, from our trade counter at Unit 9 Newbury Works, Coleford, Radstock BA3 5RX.
Pricing and ordering on our site is only available for approved trade customers.
Use the link in the header click here to apply for a trade account.
To discuss our product range and opportunities for trade customers, please get in touch with our team.
Deco Candy Stripe
Deco Flat Weave
Deco Flat Weave
Deco Pinstripe
