Product Description
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m, 5m |
| Backing | Secondary Backing Cotton Cloth |
| Texture | Hand Woven Random Sheared |
| Pile composition | 100% Nylon 6.0 |
| Total Weight | 3600 g / m2 |
| Pile Weight | 2400 g / m2 |
| Comfort Rating | LC5 |
| Tog Rating | 1.14 |
| Domestic use | Heavy Domestic |
| Commercial use | General Contract |
| Pile Height | 7mm |
| Total Height | 10mm |
| Anti Static | Yes |




