Product Description
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m, 5m |
| Backing | Natural Latex |
| Texture | Woven |
| Pile composition | 100% Sisal |
| Total Weight | 2600 g / m2 |
| Pile Weight | 2000 g / m2 |
| Comfort Rating | LC1 |
| Tog Rating | 1.35 |
| Domestic use | Medium Domestic |
| Commercial use | Medium Contact |
| Pile Height | 5.5mm |
| Total Height | 7.5mm |
| Anti Static | Yes |



