Product Description
| Category | Specification |
|---|---|
| Product Name | Pine Valley 35mm |
| Application | Landscape |
| Roll Width | 4m / 5m |
| Roll Length | Standard (4x25m / 5x25m) |
| Warranty | 8 years (under CCG terms) |
| Straight Yarn Colours | Folk Emerald, Folk Olive Bi-colour, Blessing Olive, Blessing Lime Bi-colour |
| Curly Yarn Colours | Celery Green, Celery Yellow Bi-colour |
| Straight Yarn Shape | Spined |
| Straight Yarn Composition | PE |
| Straight Yarn Dtex | 12,500 ±10% |
| Curly Yarn Shape | Flat |
| Curly Yarn Composition | PP |
| Curly Yarn Dtex | 4,500 ±10% |
| Pile Height | 35mm ±5mm (also listed as ~33mm ±1mm) |
| Gauge | 3/8 inch |
| Stitches per 10cm | 28 ±10% |
| Stitches per m² | 28,000 ±10% |
| Total Yarn Weight | 2,899 g/m² ±10% |
| Backing | PP + polyester fibre (short staple) |
| Coating | Latex |
| Total Carpet Weight | 3,903 g/m² |


