Product Description
| Category | Specification |
|---|---|
| Production Method | Woven |
| Width | 400 cm |
| Pile Material | 100% Sisal |
| Backing | Natural Latex |
| Pile Height | approx. 6 mm |
| Total Height | approx. 7 mm |
| Pile Weight | approx. 1830 g/m² |
| Total Weight | approx. 2380 g/m² |
| Usage Classification | Medium Domestic / Medium Commercial |
| Comfort Class | LC 1 |
| Electrostatic Behaviour | Anti-static |
| Thermal Resistance | 0.68 |
| Fire Rating | Dfl-S1 |
| Suitable for Stairs | Yes |
| Customisation Available | No |




