Product Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Pile Content | 100% Wool |
| Construction | Flat Woven |
| Width | 4m |
| Pile Weight | 2000g/m² |
| Backing | Action |
| TOG Rating | 1.0 |
| Suitability | Heavy Domestic |
| Pattern Repeat | 2.8cm |
| Moth Resistant | Yes |
The Flatweave Herringbone range is available in three stylish neutral colourways, featuring a contemporary herringbone design that complements a wide variety of rooms and interior styles.
| Specification | Details |
|---|---|
| Pile Content | 100% Wool |
| Construction | Flat Woven |
| Width | 4m |
| Pile Weight | 2000g/m² |
| Backing | Action |
| TOG Rating | 1.0 |
| Suitability | Heavy Domestic |
| Pattern Repeat | 2.8cm |
| Moth Resistant | Yes |
Full details for delivery can be found on our dedicated delivery page.
All orders over £250 qualify for free delivery. Orders under £250 will have a £30 delivery charge.
Click and collect is available for free during checkout, from our trade counter at Unit 9 Newbury Works, Coleford, Radstock BA3 5RX.
Pricing and ordering on our site is only available for approved trade customers.
Use the link in the header click here to apply for a trade account.
To discuss our product range and opportunities for trade customers, please get in touch with our team.
Deco Flat Weave
Deco Candy Stripe
Deco Candy Stripe
Deco Flat Weave
