Product Description
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m & 5m |
| Backing | Hessian |
| Texture | Loop |
| Pile composition | 100% Wool |
| Total Weight | G/m2 |
| Pile Weight | 1000G/m2 |
| Tog Ratting | 1.0 |
| Pattern repeating every L*W (cm) | |
| Domestic use | Heavy Domestic |
| Commercial use | |


The Hugh Mackay Natural Origins range is a durable 100% wool loop pile carpet designed for busy interiors, combining natural style, comfort, and everyday performance.
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m & 5m |
| Backing | Hessian |
| Texture | Loop |
| Pile composition | 100% Wool |
| Total Weight | G/m2 |
| Pile Weight | 1000G/m2 |
| Tog Ratting | 1.0 |
| Pattern repeating every L*W (cm) | |
| Domestic use | Heavy Domestic |
| Commercial use | |
| Weight | 40oz, 50oz |
|---|
Full details for delivery can be found on our dedicated delivery page.
All orders over £250 qualify for free delivery. Orders under £250 will have a £30 delivery charge.
Click and collect is available for free during checkout, from our trade counter at Unit 9 Newbury Works, Coleford, Radstock BA3 5RX.
Pricing and ordering on our site is only available for approved trade customers.
Use the link in the header click here to apply for a trade account.
To discuss our product range and opportunities for trade customers, please get in touch with our team.
Deco Candy Stripe
Deco Pinstripe
Deco Pinstripe
Deco Flat Weave
