Product Description
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m |
| Backing | Secondary Backing Latex |
| Texture | Woven Boucle |
| Pile composition | 91% Polypropylene / 9% Microfibre |
| Total Weight | 1350 g / m2 |
| Pile Weight | 1100 g / m2 |
| Comfort Rating | LC1 |
| Tog Rating | 0.85 |
| Domestic use | Heavy Domestic |
| Commercial use | General Contract |
| Pile Height | 4mm |
| Total Height | 4.1mm |
| Anti Static | Yes |




