Product Description
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m, 5m |
| Backing | Secondary Backing Felt |
| Texture | Woven Flatweave |
| Pile composition | 100% PP |
| Total Weight | 1375 g / m2 |
| Pile Weight | 640 g / m2 |
| Comfort Rating | LC1 |
| Tog Rating | 0.8 |
| Domestic use | Heavy Domestic |
| Commercial use | General Contract |
| Pile Height | 2mm |
| Total Height | 5.3mm |
| Anti Static | Yes |




