Product Description
| Category | Specification |
|---|---|
| Production Method | Woven |
| Width | 400 cm |
| Pile Material | 100% Sisal |
| Backing | Natural Latex |
| Pile Height | approx. 9 mm |
| Total Height | approx. 10 mm |
| Pile Weight | approx. 2540 g/m² |
| Total Weight | approx. 3140 g/m² |
| Usage Classification | Medium Domestic / Medium Commercial |
| Comfort Class | LC 1 |
| Electrostatic Behaviour | Anti-static |
| Thermal Resistance | 1.07 |
| Fire Rating | Efl |
| Suitable for Stairs | Yes |
| Customisation Available | No |



