Product Description
| Property | Description |
|---|---|
| Widths (m) | 4m, 5m |
| Backing | Secondary Backing Cotton Cloth |
| Texture | Hand Woven |
| Pile composition | 70% Pet 30% Wool |
| Total Weight | 2900 g / m2 |
| Pile Weight | 1900 g / m2 |
| Comfort Rating | LC1 |
| Tog Rating | 1.35 |
| Domestic use | Heavy Domestic |
| Commercial use | General Contact |
| Pile Height | 6mm |
| Total Height | 8mm |
| Anti Static | Yes |




