Product Description
| Product Specs | Details |
|---|---|
| Installation | Glue Down |
| Style | Plank, Wood |
| Edge | Bevel |
| Type | LVT Flooring |
| Range | iCONIC |
| Wear Layer | 0.55mm |
| Thickness | 2.5mm |
| Colour Group | Medium, Neutral, Oak |
| Plank Size | 184mm x 1219mm |
| Pack Size | 3.60m² |
Iconic is a high-end LVT flooring collection inspired by carefully selected natural oak designs, enhanced with exclusive artisan embossing to create a highly realistic wood texture and authentic appearance.
Each colour within the iCONIC LVT range is available in plank, herringbone, and basket weave panel formats, allowing you to create coordinated interiors with either mixed layouts or a consistent flooring style throughout your space.

| Product Specs | Details |
|---|---|
| Installation | Glue Down |
| Style | Plank, Wood |
| Edge | Bevel |
| Type | LVT Flooring |
| Range | iCONIC |
| Wear Layer | 0.55mm |
| Thickness | 2.5mm |
| Colour Group | Medium, Neutral, Oak |
| Plank Size | 184mm x 1219mm |
| Pack Size | 3.60m² |
Full details for delivery can be found on our dedicated delivery page.
All orders over £250 qualify for free delivery. Orders under £250 will have a £30 delivery charge.
Click and collect is available for free during checkout, from our trade counter at Unit 9 Newbury Works, Coleford, Radstock BA3 5RX.
Pricing and ordering on our site is only available for approved trade customers.
Use the link in the header click here to apply for a trade account.
To discuss our product range and opportunities for trade customers, please get in touch with our team.
LVT Adhesive
Accessories
Iconic Collection
Iconic Collection
Iconic Collection
Iconic Collection