Product Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Pile Content | 100% Wool |
| Construction | Loop |
| Width | 4m & 5m |
| Pile Weight | 1300g/m² |
| Backing | Fleece |
| TOG Rating | 1.82 |
| Suitability | Heavy Domestic |
| Pattern Repeat | 12.5cm |
| Moth Resistant | Yes |
The Hugh Mackay Deco Candy Stripe carpet range adds a bold, contemporary touch to any interior, combining eye-catching design with long-lasting durability. Part of the Deco Collection, it features a 100% wool loop pile construction, delivering both comfort underfoot and excellent resilience.
| Specification | Details |
|---|---|
| Pile Content | 100% Wool |
| Construction | Loop |
| Width | 4m & 5m |
| Pile Weight | 1300g/m² |
| Backing | Fleece |
| TOG Rating | 1.82 |
| Suitability | Heavy Domestic |
| Pattern Repeat | 12.5cm |
| Moth Resistant | Yes |
Full details for delivery can be found on our dedicated delivery page.
All orders over £250 qualify for free delivery. Orders under £250 will have a £30 delivery charge.
Click and collect is available for free during checkout, from our trade counter at Unit 9 Newbury Works, Coleford, Radstock BA3 5RX.
Pricing and ordering on our site is only available for approved trade customers.
Use the link in the header click here to apply for a trade account.
To discuss our product range and opportunities for trade customers, please get in touch with our team.
Deco Pinstripe
Deco Flat Weave
Deco Flat Weave
Deco Candy Stripe
