Product Description
| Product Specs | Details |
|---|---|
| Installation | Glue Down |
| Style | Herringbone, Wood |
| Edge | Micro Bevel |
| Type | LVT Flooring |
| Range | Rustic Textures |
| Wear Layer | 0.3mm |
| Thickness | 2mm |
| Plank Size | 400mm x 100mm |
| Pack Size | 2.56m² |
Rustic Textures is a contemporary wood-effect flooring collection combining realistic textured finishes, durable 0.3mm wear layers, and both plank and herringbone styles for a timeless natural look.

| Product Specs | Details |
|---|---|
| Installation | Glue Down |
| Style | Herringbone, Wood |
| Edge | Micro Bevel |
| Type | LVT Flooring |
| Range | Rustic Textures |
| Wear Layer | 0.3mm |
| Thickness | 2mm |
| Plank Size | 400mm x 100mm |
| Pack Size | 2.56m² |
Full details for delivery can be found on our dedicated delivery page.
All orders over £250 qualify for free delivery. Orders under £250 will have a £30 delivery charge.
Click and collect is available for free during checkout, from our trade counter at Unit 9 Newbury Works, Coleford, Radstock BA3 5RX.
Pricing and ordering on our site is only available for approved trade customers.
Use the link in the header click here to apply for a trade account.
To discuss our product range and opportunities for trade customers, please get in touch with our team.
LVT Adhesive
Accessories
Iconic Collection
Iconic Collection
Iconic Collection
Iconic Collection
