Product Description
| TECHNICAL DATA (20°C / 60% R.H.) | DETAILS |
|---|---|
| APPEARANCE | Beige Paste |
| DENSITY | 1.29 kg/litre |
| WAITING TIME | 0–10 minutes for flooring 5–10 minutes for wall coverings |
| OPEN TIME | 15–20 minutes |
| LIGHT TRAFFIC | 5–6 hours |
| COMPLETE CURING | 3 days |
| YIELD | 250–300 g/m² – TKB/A2 spatula |
| APPLICATION TEMPERATURE | Min +15°C, Max +35°C |
| TEMPERATURE OF USE | -20°C to +50°C (when fully hardened) |
| SHELF-LIFE | 12 months |
| STORAGE | Protect from frost |
| TOOLS CLEANING | Water while fresh, Solvente S23 when dry |



