Product Description
| TECHNICAL DATA (20°C / 60% R.H.) | DETAILS |
|---|---|
| APPEARANCE | Dense Paste |
| DENSITY | 1.7 kg/litre |
| OPEN TIME | 40–60 minutes |
| BLOCKING TIME | 6–8 hours |
| LIGHT TRAFFIC | 6–8 hours |
| SANDING | 2–3 days |
| YIELD | 700–1200 g/m² – 8mm trowel |
| SHEAR STRENGTH | 1.2 N/mm² according to UNI EN 14293 – Elastic Glue |
| APPLICATION TEMPERATURE | From +10°C to +35°C |
| STORAGE | 12 months in original packaging above +10°C |
| TOOLS CLEANING | Solvente di Lavaggio S/23, or mechanically if hardened |
| CLEANING OF RESIDUES ON FLOOR | Stripcoll while fresh, mechanically once dry |
| PACKAGING | 15kg Buckets |


